Откуда пошли «Летучие финны»?
01.10.12 08:29
01/10/2012 Ровно 100 лет назад, в июле 1912 года,
01/10/2012
Ровно 100 лет назад, в июле 1912 года, Стокгольм принимал V Олимпийские игры современности. Были они не слишком похожи на нынешние - медали разыгрывались в перетягивании каната, изящных искусствах (музыке, скульптуре и поэзии), а также командном теннисе, где на каждой стороне площадки находились сразу семь спортсменов с ракетками. В Швецию съехались представители всего 28 стран, впервые на соревнованиях такого уровня была представлена Азия - благодаря японской делегации из трёх человек. И все же, Олимпиада пользовалась огромным вниманием у болельщиков, которые охотно поддерживали лучших атлетов своего времени.
В числе несомненных звезд начала прошлого века был и Юхо-Петари Колехмайнен - финский каменщик, завоевавший три золотые и одну серебряную медаль в беге на длинные дистанции. К слову, в ту пору Финляндия была одной из провинций Российской империи, и хотя выступала в Стокгольме собственной командой, её победы отмечались подъемом бело-сине-красного триколора. Так вот, за успехи на дорожках Колехмайнена прозвали Летучим финном. Тогда никто и предположить не мог, что термин этот успешно приживётся и в скором времени будет использоваться далеко не только в отношении легкоатлетов, а затем и вовсе получит прописку в дисциплине никак не олимпийской.
Однако в первой половине XX века, когда у страны Суоми была отличная школа бегунов на длинные и средние дистанции, именно они «летали», опережая соперников на различных соревнованиях и коллекционируя медали. Последним из великих спортсменов той поры стал пятикратный мировой рекордсмен Тайсто Мяки - в 1940 году он с успехом проводил турне по США, где журналисты называли его только Летучим финном, а в Европе тем временем постепенно стало совсем не до лёгкой атлетики.
Хлесткий термин, на время вышедший из употребления, вновь вспомнили в конце 60-х - опять-таки во время соревнований. Только теперь это была совсем другая дисциплина - чемпионат мира по ралли. На горных серпантинах Монте-Карло финские пилоты демонстрировали такую скорость, что соперникам оставалось лишь смириться с поражением. Успехи Тимо Мякинена, Рауно Аалтонена и их земляков были вызваны несколькими причинами. Разумеется, сами дороги Финляндии - ровные, быстрые, с интересными поворотами - способствовали тому, чтобы раллийные гонки стали национальным видом спорта, а мальчишки порой садились за руль еще до окончания школы.
Но был и еще один фактор - шины. Из-за холодного климата именно финны первыми придумали делать специальную зимнюю резину. Случилось это в 1934 году, а уже в 1936-м свет увидели первые в истории шины Nokian Hakkapelita. Получившие свое название в честь конных рыцарей XVII века, они верой и правдой служили финским, а затем и европейским водителям на протяжении многих десятилетий. И именно последняя модель шипованной «Хакки» стояла на машинах триумфаторов Ралли Монте-Карло, заметно улучшая динамику и управляемость.
Автомобили действительно взлетали на небольших трамплинах за счет преимущества в скорости, так что Летучими гоночных финнов называли не просто так. Потом их было еще немало - Маркку Ален, Юха Канккунен, Томми Мяккинен. Сейчас победные традиции предшественников продолжают на трассах WRC Микко Хирвонен, Яри-Матти Латвала и другие гонщики.
Но не только в раллийных состязаниях добивались успеха сыны Суоми. В начале 70-х в мир кольцевых мотогонок яркой кометой ворвался Ярно Сааринен. Он сразу начал побеждать, не тушуясь перед авторитетами, уже во второй полный сезон завоевал титул... Гонщика тоже стали называть Летучим финном, причем совершенно заслуженно - увы, он разбился в самом начале карьеры, попав в аварию на Аутодромо Национале ди Монца.
Ту гонку с трибун наблюдали молодые супруги, ожидавшие в скором времени первенца. И когда мальчик появился на свет - родители назвали его Ярно в честь бесстрашного мотогонщика. Спустя 23 года Ярно Трулли дебютировал в Формуле 1, где его соперниками - по легкой иронии судьбы - стали, в том числе, и Летучие финны.
Как известно, первопроходцами страны Суоми в Больших Призах были Лео Киннунен и Микко Козаровицки. Не добившись больших успехов в середине 70-х, они, тем не менее, показали соотечественникам, что Формула 1 вполне достижима - надо только постараться. Именно такую цель поставил перед собой Кейо Росберг: поначалу его карьера выглядела заурядной, но в какой-то момент гонщику выпал счастливый билет - волей случая он попал в Williams, команда в начале 80-х явно была на подъеме, и усатый Кеке с первой попытки стал в её составе чемпионом мира.
С тех пор Летучие финны основательно прописались в Ф1 - и остаются там поныне. Быть может, гонщиков из Суоми было не так много, как англичан или итальянцев, но почти каждому удавалось добиться хороших результатов - как минимум мест на подиуме. Победную эстафету перехватил Мика Хаккинен, а его, в свою очередь, сменил Кими Райкконен. Правда, в силу особенной харизмы у Кими появилось собственное прозвище - Айсмэн, однако его, нет сомнений, можно смело ставить в один ряд с героями прошлых лет - национальный белый флаг с голубым крестом после побед Кими не раз и не два поднимался над подиумом Гран При.
Сейчас честь своей страны вместе с Райкконеном защищает и Хейкки Ковалайнен, а на подходе уже новые молодые звездочки - Валттери Боттас, Ааро Вайнио, Матиас Лайне и другие. Не исключено, что они взлетят к вершине уже в самом скором будущем, продолжив успешную традицию Летучих финнов, заложенную когда-то давно Юхо-Петари Колехмайненом и получившую полвека спустя вторую жизнь благодаря шинниками из Nokian.
джерело
Новини формули 1
Найближчі перегони
04 липня 14:30 - 16:00
04 липня 18:00 - 19:30
05 липня 13:30 - 14:30
05 липня 17:00
06 липня 17:00
найближчі гран-прі
04 - 06 липня 2025Гран-Прі Великобританії Місцезнаходження: Сільверстоун, довжина траси 5891 м, дистанція Гран-Прі 306.227 км
25 - 27 липня 2025
Гран-Прі Бельгії Місцезнаходження: Спа, довжина траси 7004 м, дистанція Гран-Прі 308.052 км
01 - 03 серпня 2025
Гран-Прі Угорщини Місцезнаходження: Будапешт, довжина траси 4381 м, дистанція Гран-Прі 306.630 км
Календар 2025
Останні новини
Льюїс Гамілтон: Я втрачав в Австрії час через проблеми з гальмами Пілот Ferrari поділився враженнями від гонки в Австрії
Берні Екклстоун: Вперше за майже 70 років я опинився на подіумі Формули-1 Колишній керівник Формули-1 нагороджував тріумфаторів гонки в Австрії
Крістіан Горнер: Цунода? Це непроста машина для керування, але все ж і не настільки важка Керівник Red Bull оцінив виступ Юкі Цуноди в Австрії
Макс Ферстаппен: Антонеллі талановитий, кожен робив такі помилки в кар'єрі Пілот Red Bull не злиться на Андреа Кімі Антонеллі за те, що той виніс його з траси в Австрії
Тото Вольфф: Не впевнений, що це була помилка Антонеллі в зіткненні з Ферстаппеном Керівник Mercedes припускає, що це міг бути збій системи
Глас народу
28.06.2025 08:45YPV
21.06.2025 11:58noteyu
21.06.2025 11:57noteyu
07.06.2025 00:25helmut
01.06.2025 23:12Deco20u11
01.06.2025 23:06Deco20u11
29.05.2025 23:58Deco20u11
26.05.2025 12:44Deco20u11
26.05.2025 00:36Deco20u11
18.05.2025 10:54noteyu
17.05.2025 18:21noteyu
16.05.2025 16:17Deco20u11
-
Дима:
Зате Норіса класно покарали за минуле зіткнення — в Австрії випустили Піастрі в трафік і дали перемогти.
30.06.25 05:55 -
noteyu:
Триндець Сайнсу болід підготували! І ще й прогрівочне коло проїхатись на заблокованих гальмах — фейспалм!
29.06.25 16:15 -
noteyu:
шо за стратеги такі?
16.06.25 11:54 -
Дима:
А ці стратеги ферарі досі з нами в одній кімнаті?
Не розумію Норріса, де він побачив можливість.
Ну і Рассел, виявляється, ниций.
15.06.25 22:36 -
noteyu:
Провайдер сьогодні затіяв переїзд у новий дата-центр, тому є певні тимчасові негаразди з нейм-серверами. Соррі за незручності.
14.06.25 14:51 -
noteyu:
Піастрі летить до свого першого титулу. А Леклеру конкретно підфартило з автомобілем безпеки та хардом у Ферстаппена.
01.06.25 17:43 -
Дима:
А ні, стоп, в Леклера здається шин не було на останній піт ))
19.05.25 05:54 -
noteyu:
Так, жеребці не облажались сьогодні. Зате, як облажались Астон Мартін!
18.05.25 17:48 -
Дима:
Вперше за довгий час червоні не налажали зі стратегією, хоча для цього особливо й можливостей не було.
18.05.25 17:40 -
Дима:
Шок. Особливо після чітерського двигуна, жодної фішки з якого, схоже, не почерпнули та після швидкого попереднього сезону. Регламент не змінився, але червоні вкотре просрали щось.
17.05.25 22:10 -
noteyu:
Ще парочка таких вікендів і Вассьор може стати безробітним.
17.05.25 18:21 -
noteyu:
Все може бути )
07.05.25 11:58 -
Дима:
Мова не про це, судячи з усього вони навіть боялись звернутись до Шарля з цим.
06.05.25 18:08 -
noteyu:
Або там була суцільна лайка :):):)
06.05.25 11:43 -
Дима:
Судячи з того, що пускала в ефір фіа, то команда декілька кіл ніяких вказівок не давала Шарлю.
05.05.25 18:16 -
noteyu:
Шарль — ще той «фрукт»
05.05.25 12:15 -
Дима:
Норріс це п… ц, мало того, що провалив старт, так ще й ніяк не міг Макса пройти.
І яке ж Феррарі дно: вгробили Хему м'які шини — Леклеру сказали пропустити тоді, коли він і так його вже обганяв. Хоча в ситуації навпаки — проблем не виникало.
05.05.25 06:55 -
noteyu:
Леклер на колі виїзду з боксів перед спринтом на ГП Майамі — це жах!
03.05.25 19:23 -
noteyu:
Леклер на мідіумі — це було щось! Красава!
20.04.25 21:49 -
Дима:
Я дуже здивуюсь якщо Норріс колись виграє титул — 2 рази підряд обганяти в останньому повороті та давати Гамільтону відіграти позицію на стартовій прямій, і змінити тактику лише після втручання інженера.
20.04.25 20:32 -
noteyu:
Це як ставити діагноз телефоном.
Щось пішло не так )))
Але, врешті, все ж вийшло!
19.04.25 23:17 -
Дима:
Якщо подивитись Ф1 декілька років тому було секундадві, в драг-рейсі(ага, заїзд на 5 — 6 км) це хоча б якось можна було помітити оком, то зараз ні. Якісь хаас чи вільямс вважаються аутсайдерами, але це, мляха, не так.
Я поки знайшов ту пошту в тисячах повідомлень, то лист прийшов. Але не розумію, чому мій пароль не пройшов(Бо в мене один на безліч сайтів, крім банків).
19.04.25 22:04 -
noteyu:
З поверненням Діма! =))
З імейлами останнім часом така паранойя — цензурних слів не вистачає (прям, як у тебе стосовно тисячних :D:D:D)
Наступного разу пиши мені на імейл, якщо не отримаєш лист з відновленням.
19.04.25 21:58 -
Дима:
Якщо написати культурно, то я шокований, але в голові інші фрази.
Просто коли кажуть 315 тисячних перевага, то число звучить значне. І вже 13 років використовую в професійній діяльності ті ж самі числа після коми, але відносно мм. Чи може це тому що Ф1 дивлюсь з 7 років і все це дуже звично?
19.04.25 21:24 -
Дима:
Я не знаю. можливо це алкоголь(всього лиш вермут 14%), але до мене тільки шо дійшло — ми дивимся на мінімум 15 однакових болідів(Q2 всі були в 1,1 с), а в Q1 1 та 2 місця на 6,1 км розділяє сота доля секунди. Якби ці 15 їхали паралельно, то без фотофінішу переможця не виявиш. І мені знову гугл пароль не хтів слати, лише через пару місяців.
19.04.25 21:20 -
noteyu:
Норріс не може без Ферстаппена поряд.
12.04.25 20:51 -
noteyu:
Макс перевершив можливості боліду. Таку майстерність демонстрували на моїй пам'яті лише Сенна та Міхаель Шумахер.
05.04.25 10:46 -
noteyu:
На першому та другому ряду завтра може бути спекотно на старті спринту.
21.03.25 11:58 -
noteyu:
Угу, Маки у «вищій лізі» поки що.
19.03.25 11:48 -
Andrey:
Поки що McLaren на висоті. Але гадаю у цьому сезоні буде багато інтриги!!!
18.03.25 20:38 -
noteyu:
На цьому тижні перший ГП! Інтрига зростає ))
10.03.25 11:34 -
noteyu:
Навзаєм Andrey! Сезон повинен бути цікавим ))
28.02.25 13:22 -
Andrey:
Вітаю Всіх зі Стартом нового сезону і першим днем тесту
28.02.25 11:50 -
noteyu:
Вітання вболівальникам Формули 1 з Новим Роком та прийдешнім сезоном!
31.12.24 12:04 -
noteyu:
Спіткала сувора невдача. Сервер впав разом з актуальним бекапом. Відновлення забере якийсь час.
15.12.24 18:53 -
noteyu:
Форза Феррарі! Красави, спрацювали шикарно!
01.09.24 17:53 -
Дима:
А шо сталось? Мерседес Гамільтона старої специфікації раптом найшвидший(поки) болід в Бельгії.
28.07.24 16:16 -
noteyu:
Так не до Оскара питання, а до командного містку. Перекинули свою відповідальність на пілота та поставили перед моральною дилемою. А самі чистенькі.
21.07.24 21:24 -
Дима:
Та й хіба Маки не Оскара підставили?
21.07.24 19:01 -
Дима:
Та він сам підставився на старті, нема чого на команду спирати.
21.07.24 18:58
КОМАНДНИЙ ЗАЛІК

(210.0)

(55.0)

(36.0)

(29.0)

(28.0)

(26.0)

(11.0)
Активні користувачі





